NTB NC6000 - cim odstranit zajisteni chipu

Problémy s Vašimi notebooky a možnosti jejich řešení.

Moderátor: trta911

NTB NC6000 - cim odstranit zajisteni chipu

Příspěvekod TomasHav » čtv 10. led 2013 0:34:04

Zdravim vsechny odborniky,
muzete mi nekdo poradit, jak odstranit zajistujici housenku z chipu MAXIM 1987 a jedna se opravdu o SMD ne BGA pouzdro?
Na fotce mi to opravdu spise pripada jako BGA. Uz jsem ho jednou prohral HOT-AIR (300 stupnu a flux), ale po 2 dnech zase stejna chyba. Tak si rikam, ze chousenka brani protaveni, pokud by se tedy jednalo o BGA a ne SMD pouzdro. Jak to tedy je ? Je to SMD a ne BGA a jak odstranim cerveny lak nebo co to je, abych sebou nevzal cesty nebo nozicky smd?

Diky za rady Tomas
Přílohy
20130109_223433.jpg
20130109_223433.jpg (229.46 KiB) Zobrazeno 3279 krát
TomasHav

Re: NTB NC6000 - cim odstranit zajisteni chipu

Příspěvekod trta911 » pát 25. led 2013 20:11:00

Ahoj,
tady to červené lepidlo jde odstranit následovně: Hotair ruční "fukar", teplota 350-370 Celsia, užší tryska, zafoukat na lepidlo max 3 vteřiny u tohoto IC - NE víc (tedy pokud ho nechceš vyhodit a nahradit novým). A po prohřátí první strany nějakým např. bambusovým párátkem se pokusíš zajet pod lepidlo a odloupnout...chce to praxi a pokud to zrovna nepůjde napoprvé, tak zafoukej ještě jednou a pamatuj na max. čas. Ukazatelem, kdy lepidlo je možné odloupnout je jeho barva, která se změní na temně červenou a skoro až hnědou. A tento postup opakuj všude tam, kde je zapotřebí odstranit tuto fixaci. potom už můžeš s větší tryskou odpájet MAX čip. Jinak typ pouzdra je QFN - quad flat no leads package. a jedná se o SMD technologii připájení.

EDIT: takto vypadají QFN IC zespodu (dle wiki):
Obrázek
trta911
Moderátor

Příspěvekod floooo » čtv 21. bře 2013 12:04:13

Ak smiem poradiť môj postup je trošku iný .

Taktiež hot-air pištol čo najmenší prietok vzduchu a teplota okolo 150-200 st.C môžeš to tam nechať fukať dlkšie a lepidlo postupne davaj preč , osobne použivam na to takúsmd sadu niečo ako veľka ihla , ale da sa to aj ihlou alebo ničim ostrým a tenkým, ale opatrne aby si nepoškodil IC alebo okolité sučiastky.

Mne to pri teplote okolo 300 st.C vačšinou stmavne ako píše kolega hore a potom sa to lepidlo drolí a praská na maličké kúsky, pri teplote okolo 200 st.C mi ide celá časť toho lepidla pekne preč v kuse.
floooo

Příspěvekod Fireball » sob 07. bře 2015 18:40:49

Ano, take hotair. Pouzivam vsak maximalni teplotu 480 st., nejuzsi trysku a VZDY smeruji proud vzduchu rovnobezne s chipem. VEDLE chipu primo na lepidlo podelce. Po nekolika vterinach odloupnu vhodnym nastrojem. Doporucuji zaspicatelou spejli - bezne k senani v obchodech, nebo paratka.
Pokud je lepipdlo zatekle i pod chipem, pouziji upraveny vybrouseny skalpel, kterym tam po prohrati "sahnu".
Tyhle cervene sajrajty se ale daji odstranit i chemickou cestou. Na Alliexpress jsem na to videl vhodnou chemnickou latku - kapalina.
Na videach je videt, ze se to jen natre a necha se to radu hodin pusobit. Pak se to stejnym zpusobem sejme za studena.
Desku je pote nutno ovsem precizne vycistit, portoze o agresivite kapaliny nemuze byt pochyb.
Fireball

Příspěvekod Fireball » sob 07. bře 2015 20:04:08

Tady jsem nasel odkaz na zminenou chemikalii:
http://www.aliexpress.com/item/Freeship ... 43199.html
Fireball

Zpět na Mám problém s notebookem..