Compal FL90 - výměna grafické karty

diskuze k článkům "DIY - opravy, návody"

Moderátor: trta911

Re: Compal FL90 - výměna grafické karty

Příspěvekod -- DiL -- » pát 26. črc 2013 15:35:11

Dobrý den,

nVidia o GeForce 8-serie (jádra G84 a G86) ještě před uvedením na trh věděla, že obsahuje zásadní konstrukční vadu. Doporučuji si (třeba jen pro zajímavost) přečíst trilogii článků na The Inquirer. Pokud Vám 8600M GT v FL90 vydržely dvakrát po sobě fungovat tři roky, vězte, že patříte mezi ty šťastnější. Byly modely (HP Pavilion dv6000, Dell XPS M1330 atd.), kde GPU založené na G84 / G86 odcházely nepoměrně dříve.

U novějších GPU od nVidie zatím k podobně masovému selhávání jako v případě GF 8-serie nedochází.

"Upečení" respektive reflow může pomoci i při blank-screen. Pokud by se nezadařilo, stále máte díky MXM slotu možnost do notebooku instalovat jinou grafickou kartu, třeba ATI Mobility Radeon HD3650.
-- DiL --
Administrátor

Příspěvekod Flankers » ned 28. črc 2013 23:55:27

Dobrý den,

děkuji za infomace. Ještě bych se zeptal, zda máte zkušenosti se změnou na ATI Mobility Radeon HD3650 MXM2 256MB DDR3 a win7 v FL90? Jedná se mi o ovladače a jejich aktuálnost pro sedmičky.

Jinak bych chtěl poděkovat za forum, hodně pomohlo :)
Flankers

Příspěvekod modraczech » pon 29. črc 2013 4:06:09

Tak mi opět po půl roce opět přestala zobrazovat "v troubě opravená" 8600-ka. Jelikož se mi nepodařilo rozchodit ntb s grafikou HD3650 256MB DDR3 (viz můj post výše), zkusil jsem tentokrát jiný model, a to HD3650 512MB GDDR2. Obě mají Acer BIOS. Jenže opět stejný problém, na displayi žádný obraz, na externím výstupu obraz běží. Takže na 99,9% je to v notebooku, bohužel ale nemám zdání kde :(
Začínám uvažovat o výměně za jinou nv8600, případně jiném modelu od nv, ví někdo čím se dají ještě nahradit? Vím že se to jistě nevyplatí, ale je mi líto vyhodit jinak funkční notebook.
modraczech

Příspěvekod trta911 » pon 29. črc 2013 20:45:41

Osobně než se hnát do další G84 bych doporučoval tu ATI (i když to také není žádná výhra, ale o pohlavek lepší než G84) a zkusit flashnout bios .... někdy je to potřeba u těchto výměn a mělo by to problém vyřešit. pokud ne, asi bude problém jinde.

modraczech píše:Tak mi opět po půl roce opět přestala zobrazovat "v troubě opravená" 8600-ka. Jelikož se mi nepodařilo rozchodit ntb s grafikou HD3650 256MB DDR3 (viz můj post výše), zkusil jsem tentokrát jiný model, a to HD3650 512MB GDDR2. Obě mají Acer BIOS. Jenže opět stejný problém, na displayi žádný obraz, na externím výstupu obraz běží. Takže na 99,9% je to v notebooku, bohužel ale nemám zdání kde :(
Začínám uvažovat o výměně za jinou nv8600, případně jiném modelu od nv, ví někdo čím se dají ještě nahradit? Vím že se to jistě nevyplatí, ale je mi líto vyhodit jinak funkční notebook.
trta911
Moderátor

Příspěvekod modraczech » úte 30. črc 2013 13:10:24

BIOS, tak ty jsem zkusil asi tři verze pro FL90-ku a zhruba deset verzí pro obě gr. karty( všechny, co jsem našel na netu). Bohužel nic.
To je tam něco, co hlídá typ gr. karty a pokud to není ta "správná", tak ji nepustí na monitor? Tohle snad není IBM !?!
modraczech

Příspěvekod -- DiL -- » úte 30. črc 2013 17:52:04

Flankers píše:...Ještě bych se zeptal, zda máte zkušenosti se změnou na ATI Mobility Radeon HD3650 MXM2 256MB DDR3 a win7 v FL90? Jedná se mi o ovladače a jejich aktuálnost pro sedmičky...

Pokud si dobře vzpomínám, Win7 si správné ovladače pro ATI HD3650 nainstalují samy, přičemž je samozřejmě jedno o jaký notebook (respektive obecně PC) se jedná.

modraczech píše:...To je tam něco, co hlídá typ gr. karty a pokud to není ta "správná", tak ji nepustí na monitor? Tohle snad není IBM !?!...

Obecně má toto nastarosti BIOS a jak jste správně naznačil, jedná se o "něco podobného" jako je whitelisting u HP nebo IBM. Obvykle se ale nekompatibilní grafika projeví blank screen-em na interním i externím LCD nebo během POST-u hláškou o nekompatibilní MXM struktuře (a následným nebootování do OS).

Jste si opravdu jistý, že obě ATI HD3650 jsou 100% funkční?
-- DiL --
Administrátor

Příspěvekod trta911 » čtv 01. srp 2013 10:21:34

Já si myslím (tedy jestli můžu takto předjímat za modraczech) že karty funkční budou. Alespoň jedna z nich by mohla být funkční. Byla by to velká smůla a náhoda pokud by byly všechny vadné. Měly by tam snad fungovat stejná karta (3650) ale od HP. Compal FL90 je dle všeho poměrně složitý na tyto upgrady....

A jak psal DIL, o to jestli karta jede nebo nejede se stará dle všeho jakýsi whitelist v BIOSu samotné GK. To, jestli karta jede nebo nejede napříč různými značkami závisí na tom jak si spolu "pokecá" BIOS na základové desce a VBIOS - tedy BIOS na samotné GK.

V praxi to podle mě vypadá asi takto: každý ROMfile s biosem má určitý fingerprint podle kterého se dá poznat o jaký typ BIOSu jde. No a karta má ve své databázi uvedeno, se kterými těmito fingerprinty se může plně spustit. Takže pokud je fingerprint totožný s jiným u jiné značky notebooku, pak karta pojede (nebo se alespoň nějak rozjede).

Poslední 2 dny jsem o tomhle dost přemýšlel tak jen doufám, že je moje úvaha správná :-)
trta911
Moderátor

Příspěvekod modraczech » čtv 01. srp 2013 11:22:44

Obě karty jsou kupované jako nové z ebay-je. Obě měly myslím bios acer. Mezi podporovanými notebooky fl-90-ka nebyla, ale takovou grafiku jsem stejně nenašel. Že by byly obě vadné? Obě se chovají úplně stejně. Bohužel nemám je kde vyzkoušet. Pokud by se našla dobrá duše v Praze nebo středních Čechách, byl bych vděčen. Nebo kdyby někdo postnul vbios karty, která mu šlape, i to by bylo super.
modraczech

Příspěvekod -- DiL -- » pát 02. srp 2013 10:21:04

VBI Compal FL90 už bohužel k dispozici nemám, nicméně pokud byste si přivezl demontovanou základní desku se všemi náležitostmi pro spuštění respektive test, byl bych schopen na firmě připravit jednu ATI HD3650, která v FL90-tce 100% fungovala. Jelikož se ale na firmě fyzicky prakticky nevyskytuju, musel byste ten test provést sám. Nicméně přichytit na kartu MXM rámeček, zasunout ji do slotu a přišroubovat chlazení by neměl být - byť v trochu "polních" podmínkách (na firmě nebude nikdo, kdo by s tím mohl pomoci) - problém ;) . V případě zájmu mi napište na ntbookcz@email.cz .
-- DiL --
Administrátor

Příspěvekod Mr.Bean » ned 01. pro 2013 12:43:44

Zdravím. Před 3 lety se mi povedlo polít noťase (Barbone Tomahawk SE medium, 2008) Mattonkou Mojito :x . Až teď jsem se teprve donutil k tomu, abych ho nějak zkusil opravit.
Chová se přesně tak, jak se popisuje zde, když odešla grafika (mám stále původní NVidii 8600M GT). Po zapnutí se rozběhne větrák, ale monitor nedělá nic. Nerozsvítí se teda ani ta modrá ledka na panelu pod monitorem (jak je signalizace caps locku, numlocku apod). Externí monitor taky nejde.
Komplet jsem ho rozebral, vyčistil, grafiku jsem zkusil upéct a pořád nic. Nic nevypadá vypáleně. Co by mohlo pomoc záchraně? Má smysl pořizovat novou grafiku (třeba tu ATI 3650), když není 100% jisté, že je to jen jí? Nechce se mi jen tak vyhodit dvojku. Kdyby bylo možný si třeba tu grafiku koupit a po vyzkoušení, v případě, že by nefungovala, ji vrátit, bylo by to nejlepší.

Díky za odpovědi :)
Mr.Bean

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k článkům na NTBOOK.cz